Stokholm Eğitim Müşavirliği

BAKAN TEKİN, UNESCO GENEL KONFERANSI'NDA DÜNYAYA SESLENDİ

BAKAN TEKİN, UNESCO GENEL KONFERANSI'NDA DÜNYAYA SESLENDİ

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Fransa'nın başkenti Paris'te merkezi bulunan UNESCO'nun 42. Genel Konferansı çerçevesinde düzenlenen "Genel Politika Görüşmeleri" oturumlarına katıldı.  

Tekin, buradaki konuşmasında Genel Konferans başkanlığına seçilen Romanya'nın UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Simona-Mirela Miculescu'yu tebrik etti ve Miculescu'nun görevini yürütmesinde Türkiye'nin her türlü iş birliğine açık olduğunu söyledi. Adil ve refahlı bir geleceğin inşası adına insanlığın vicdanı için hedeflerin belirlendiği uluslararası platformlarda hâlâ savaş ve çatışmaların konuşuluyor olmasının kendilerini endişeye sevk ettiğini kaydeden Tekin, şunları kaydetti:  

"Gazze'de yaşanan insanlık dramı ülkemizi derinden yaralamaktadır. Çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan ve savaş suçu işleyen İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona ermesi, çatışmanın barışçıl bir şekilde çözümü, bölgenin bir an önce huzur ve güven ortamına kavuşması için küresel vicdanın harekete geçmesi hayati önem arz etmektedir."  

Tekin, Türkiye'nin tarihî sorumlulukları ve devlet gelenekleri çerçevesinde insani yardımlarda etkin bir varlık gösterdiğini ve uluslararası alanda ihtiyaç sahiplerine desteğini sürdürdüğünü ifade etti.  


"Uluslararası barışın sağlanmasında temel unsurun eğitim olduğunun farkındayız" 

Türkiye'nin, Gazze'deki saldırıların ilk gününden itibaren uluslararası kuruluşlarla iletişim hâlinde yardımlarda bulunmaya devam ettiğini aktaran Tekin, "Dünyaya değer katan, dünyayı değiştiren ve uluslararası barışın sağlanmasında temel unsurun eğitim olduğunun farkındayız." dedi.  

Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler (BM) 2022 yılı Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi'nde vurguladığı üzere yaşa, cinsiyete, ekonomik düzeye, etnik kökene, dine ve bölgeye bakılmaksızın tüm öğrencilerin nitelikli, kapsayıcı ve adil bir eğitime erişmesi gerektiğini kaydetti.  

"Türkiye olarak dünya barışının tesisine yönelik çalışmalar kapsamında müfredatımızdaki ötekileştirici unsurların tamamını çıkardık." diyen Tekin, tüm ülkelerin eğitim bakanlarını bu konuda çalışma yapmaya davet etti.  

Bakan Tekin, Türkiye'nin eğitim politikasının yaşam ve kalkınma için beceri geliştirme, iklim değişikliği ve çevre eğitimi, dijital okuryazarlık yeteneklerini geliştirme ve öğretmen gelişimi konuları üzerine inşa edilmekte olduğunu anlattı.  

UNESCO'nun Küresel Eğitim İzleme Raporu'nda yer alan bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi çerçevesinde mühendislik konularının da müfredata geniş şekilde dâhil edildiğini anlatan Tekin, Türkiye'nin artık eğitim öğretim altyapısı ve sistemiyle birçok dünya ülkesine örnek gösterilecek düzeye geldiğini dile getirdi.  

Bakan Tekin, Türkiye'nin son yıllarda uluslararası öğrenci hareketliliği anlamında da tercih edilen ülkelerden biri hâline geldiğini ve çok sayıda ülkeden gelen uluslararası öğrencilere burs vermekte olduğunu belirtti.  

UNESCO'nun kurucu üyeleri arasında yer alan Türkiye'nin düzenli bütçeye en fazla katkı sağlayan 20 ülke arasında bulunduğunu belirten Tekin, "Bu yıl itibarıyla cumhuriyetin 100. yılını kutlayan ülkemiz, UNESCO'nun yürüttüğü faaliyetlere destek sağlamaya ve gelecek dönemde de yeni sorumluluklar yüklenmeye hazırdır." ifadesini kullandı.  

Dünyada somut olan ve somut olmayan kültürel varlıklar açısından Türkiye'nin zengin bir ülke olduğunu vurgulayan Tekin, bu bağlamda Dünya Kültürel ve Doğal Miras Sözleşmesi'ne Taraf Devletler Genel Kurulu'nun 24. Oturumu çerçevesinde 22 Kasım'da seçimleri yapılacak olan 2023-2027 dönemi Dünya Mirası Komitesi'ne Türkiye'nin adaylığına destek beklediğini söyledi.  

Tekin, ayrıca uluslararası platformlarda denetçilik ve maliye konularında yetkinliğini ispat etmiş olan Sayıştay Başkanlığının 2024-2029 dönemi UNESCO Dış Denetçiliğine aday olduğunu ifade etti.   "Dünyada yaşanmakta olan insani ve doğal felaketler, acil durumlarda ve kriz anlarında müdahale mekanizmalarının ne denli önemli olduğunu göstermektedir." diyen Tekin, Türkiye'de 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli deprem felaketleri neticesinde bunun önemini yakinen tecrübe ettiklerini söyledi.  

Tekin, "Bu süreçte yaralarımızı hızlıca sarmak ve eğitimi sekteye uğratmamak adına büyük çaba gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  

Konferans, 22 Kasım'a kadar devam edecek.  

 

Bakan Tekin OECD Daimi Temsilcisi Alkin ile görüştü 

Bakan Tekin, konuşmasının ardından OECD Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Kerem Alkin ile görüştü. Görüşme sonrasında heyeti ile birlikte Alkin'in onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.  

https://www.youtube.com/watch?v=9UTk-QVmCgg

 

09-11-202309-11-202309-11-2023

 

Dag Hammarskjölds Vag 20, 115 27 P.O.Box24105 10451 Stockholm Sweden - 00 46 8 450 99 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.