Stokholm Eğitim Müşavirliği

Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Türküsünü Seslendirme Yarışması

Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Türk kökenlilerden 7-18 yaş aralığında bulunanların katılabileceği "Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Türküsünü Seslendirme Yarışması" düzenlenecektir.
Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Türküsünü Seslendirme Yarışması

ÇANAKKALE İÇİNDE AYNALI ÇARŞI TÜRKÜSÜNÜ SESLENDİRME YARIŞMASI

Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Türk kökenlilerden 7-18 yaş aralığında bulunanların katılabileceği "Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Türküsünü Seslendirme Yarışması" düzenlenecektir.

 

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

Madde 1: Etkinliğin Amacı

Milli birlik ve beraberlik duygularımızı güçlendirmek, Çanakkale Savaşları hakkında farkındalık oluşturmaktır.

 

Madde 2: Etkinliğin Hedef Kitlesi

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Türk kökenlilerin çocuklarıdır.

 

Madde 3: Etkinliğin Adı ve Konusu

Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Türküsünü Seslendirme Yarışması

 

Madde 4: Etkinliğin Kapsamı

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Türk kökenlilerin çocuklarına yönelik "Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Türküsünü Seslendirme Yarışması" düzenlenecektir. Yarışmaya yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Türk kökenlilerden 7-18 yaş aralığında bulunan öğrenciler katılım sağlayabilecektir. Genel Müdürlüğümüzde kurulan komisyon tarafından belirlenen, yarışmada dereceye giren ilk üç öğrencinin isimleri Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün web sayfası (http://abdigm.meb.gov.tr/) ve sosyal medya hesaplarından (twitter/mebabdigm; facebook/mebabdigm; instagram/mebabdigm) duyurulacaktır.

 

Madde 5: Etkinliğe Katılım Koşulları

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Türk kökenlilerden 7-18 yaş aralığındaki tüm öğrenciler katılım sağlayabilecektir. Türkü solo veya istenildiği takdirde koro şeklinde seslendirilebilecektir. Koro seslendirmelerde başvuru formu bir kişi adına gönderilecek ve bu kişi adına değerlendirmeye alınacaktır. Türkü bir enstrüman veya orkestra eşliğinde seslendirilebileceği gibi çıplak sesle de seslendirilebilecektir.

 

Madde 6: Değerlendirme Kriterleri

Kastamonu yöresine ait Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Türküsünün yorumlanmasında örnek türkü formatı olarak aynı zamanda türküyü notaya alan Muzaffer SARISÖZEN yorumlaması esas alınacaktır. Erişim adresi: https://youtu.be/6FkSafA2dpA

Seslendirmelerin süresinin 5 (beş) dakikayı geçmeyecek ve yarışmaya katılacak seslendirmenin daha önce hiçbir yerde plak, kaset, CD ve benzeri dijital ortamda yayınlanmamış, ayrıca benzeri yarışmalarda ödül almamış olması gerekmektedir.

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden yapılacak olup aşağıda verilen performans değerlendirme formunda yer alan puan dağımı kullanılacaktır.

Ölçüt

Gözlenen Davranış

Puan

Notalar

Notaların doğru seslendirilmesi

20 Puan

Ritim

Nota Süreleri

20 Puan

Nüanslar

Duygu aktarımı

10 Puan

Sesin Kullanımı

Güzel ve etkili bir ton

20 Puan

Şarkı Sözü

Şarkı sözlerinin doğru söylenmesi

10 Puan

Müziksel Yorum-Bütünlük

Duraksamadan, uyumlu bir şekilde bütün söyleyebilme

20 Puan

Toplam

 

100 Puan


Madde 7: Etkinlik Takvimi

Etkinlik takvimi yurt dışı temsilciliklere duyuru yapılması ile başlayacak ve dereceye girenler öğrencilerin isimlerinin Genel Müdürlüğümüz web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanması ile tamamlanacaktır.

24 Şubat 2020 : Yurt Dışı Temsilciliklere Duyuru Yapılması

24 Şubat-13 Mart 2020 : Başvuruların Alınması

16-17 Mart 2020 : Seslendirmelerin Değerlendirilmesi

18-20 Mart 2020 : Sonuçların Açıklanması

 

Madde 8: Komisyon

Yarışmaya katılanları değerlendirmek üzere bir komisyon kurulacaktır. Komisyonda bir daire başkanı, bir milli eğitim uzmanı, bir öğretmen, bir şef, bir veri hazırlama ve kontrol işletmeni ve en az bir alan uzmanı yer alacaktır.

 

Madde 9: Türkü Söyleme Yarışmasının Teknik Özellikleri

Yarışmaya katılacak türkü seslendirmeleri, başvuru formu ile birlikte belirtilen tarihler arasında abdigmyarisma@gmail.com e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. E-posta ile gönderilmesi mümkün olmayan veya gönderilemeyen seslendirmeler başvuru formunda bağlantı linkleri paylaşılarak da belirtilen e-posta adresine gönderilebilecektir.

 

Madde 10: Toplantılar

Oluşturulan komisyon ile etkinlik süresi boyunca 3 (üç) defa toplantı yapılacaktır.

 

Madde 11: Diğer Hususlar

"Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı" Türküsünü Seslendirme Yarışması Bakanlığımız yurt dışı temsilcilikleri aracılığıyla duyurulacaktır.

Genel Müdürlüğümüzün ana sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yarışmaya katılım için gerekli 'Başvuru Formu' paylaşılacaktır.

 

Madde 12: Ödüller

Birinciye : Bayrak, Çanta, Forma

İkinciye : Bayrak, Çanta, Forma

Üçüncüye : Bayrak, Çanta, Forma

 

Madde 13: İletişim

Milli Eğitim Bakanlığı

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı

Tel-1 : 0090 312 413 39 44

Tel-2 : 0090 312 413 18 80

e-posta : abdigmyarisma@gmail.com

25-02-2020

Dag Hammarskjölds Vag 20, 115 27 P.O.Box24105 10451 Stockholm Sweden - 00 46 8 450 99 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.