Stokholm Eğitim Müşavirliği

Cumhuriyetimizin 100. Yılına Armağan: 100. Yıl Lokomotif Çocuk Dergisi

Sevgili Çocuklar, haydi! Şiirler, hikâyeler, mektuplar yazın; resimler yapın. 100. Yılında Cumhuriyetimizi ve Türkiye Yüzyılı Hayalinizi anlatın. Bize gönderin. 100. Yıl Lokomotif Çocuk Dergisi'nde yayımlayalım.
Cumhuriyetimizin 100. Yılına Armağan: 100. Yıl Lokomotif Çocuk Dergisi

Sevgili Çocuklar! Cumhuriyetimizin 100. yılına bir çocuk dergisi armağan etmeye ne dersiniz?

Sizlerin heyecanını ve coşkusunu Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel yayımlayacağımız bir çocuk dergisinde buluşturuyoruz: 100. Yıl Lokomotif Çocuk Dergisi!

100. Yıl Lokomotif Çocuk Dergisi, okul öncesinden liseye tüm öğrencilerimizin 100. Yılında Cumhuriyetimize, Türkiye Yüzyılı hayallerine, Millî Mücadelemize ve İstiklal Kahramanlarımıza dair bilgilerini, deneyimlerini, duygu ve düşüncelerini şiirler, hikâyeler, mektuplar yazarak; resimler yaparak paylaşacağı özel bir dijital dergi olacak.

100. Yıl Lokomotif Çocuk Dergisine İsveç, Norveç ve Finlandiya'daki 5-16 yaş arası çocuklarımızın çalışmalarını 24 Ekim'e kadar bekliyoruz.


Yazı ve Resim Türleri:

100. Yılında Cumhuriyetimizi ve Türkiye Yüzyılı Hayalinizi deneme, şiir, hikâye, masal, mektup, anı, günlük, biyografi, gezi yazısı, resim, illüstrasyon, çizgi hikâye türlerinden biri ile anlatın. Bize gönderin. Dergimizde yayımlayalım.


Temalar:

100. Yılında Cumhuriyetimizi ve Türkiye Yüzyılı Hayalinizi anlatırken aşağıdaki alt başlıklardan biri veya bir kaçı üzerine düşünebilirsiniz:

Cumhuriyetimizin 100. Yılı, Türkiye Yüzyılının Başlangıcı - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı - Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları - Millî Mücadelemizin Kahramanları - Benim için Cumhuriyet - Millî Birlik ve Beraberliğimiz - İstiklal ve İstikbale İnancımız - Vatanım ve Ben - İstiklâl Marşımız - Ay Yıldızlı Bayrağım - Türkiye Yüzyılında Hayalim - Bilim ve Teknoloji Yolculuğumuza İlham Veren Kahramanlar - Sanat ve Sporda Türkiye Yüzyılının Kahramanları - Kültürümüzü ve Değerlerimizi Yaşatmak - Güzel Türkçem - Benim İçin Kahraman Olmak - Ben Büyüyünce 


Katılmak için:

Yazı ve resimlerinizi 24 Ekim 2023 tarihine kadar stokholm@meb.gov.tr e-posta adresimize başvuru formu ile birlikte gönderin. Başvuru formunu doldururken ve e-postayı gönderirken ailenizden yardım alabilirsiniz.

Başvuru formu için lütfen tıklayın.

Son katılım tarihi: 24 Ekim 2023


Teknik Özellikler:

Yazılar için:

 • Dergimize göndereceğiniz yazıları ya el yazınızla beyaz bir kâğıda yazın, ya da Word'de metin olarak hazırlayın.
 • El yazınız ile yazınızı yazdıktan sonra en altına adınızı, soyadınızı, yaşınızı ve yaşadığınız şehri yazın.
 • Yazınıza içeriğiyle alakalı güzel bir başlık atmayı unutmayın.
 • Son olarak isterseniz sayfanızı küçük resimler yaparak süsleyin.
 • Sonra da dijital fotoğraf çekimi yapabilen bir makine/telefon ile bu sayfanın iyi ışık alan bir ortamda yüksek çözünürlüklü, gölgesiz bir fotoğrafını çekin. Fotoğrafı jpg, png veya pdf olarak kaydedin.
 • Word programında hazırladığınız versiyonu ise A4 kağıdı seçerek, Times New Roman fontunu kullanarak 12 punto ile hazırlayın.
 • Göndereceğiniz yazıların uzunluğu 500 kelimeyi aşmasın.
 • Word formatındaki yazınızı veya el ile yazdığınız yazınızın fotoğrafını ve doldurduğunuz başvuru formunu bize e-posta yoluyla gönderin.
 • e-postanızın Konu kısmına "100. Yıl Lokomotif Çocuk" ve yanına da Ad-Soyadınızı yazın.

Not: Dilerseniz eserinizi kendiniz okuyup ses kaydı alarak e-postanıza MP3 formatında ekleyebilirsiniz. Seslendirmeniz dergide yazınızın yayımlanacağı sayfaya karekod yerleştirilerek eklenecektir. Böylece okurlarımız yazıyı, yazarının sesinden dinleyebilecekler.

 

Resimler için:

 • Dergimize göndereceğiniz resimleri hazırlarken dilediğiniz tekniği ve malzemeyi kullanabilirsiniz.
 • Resimlerde A4 boyutunda veya daha büyük boyutta bir kâğıt kullanın.
 • Dilerseniz resminizi tamamlayınca bir başka kâğıda birkaç cümle ile hikâyesini yazabilir, resminize bir ad verebilirsiniz.
 • Resminizi tamamladıktan sonra dijital fotoğraf çekimi yapabilen bir makine/telefon ile iyi ışık alan bir ortamda yüksek çözünürlüklü, gölgesiz bir fotoğrafını çekin. Resminizi jpg, png veya pdf olarak kaydedin.
 • Resminizi başvuru formunuzla birlikte bize e-posta yoluyla gönderin.
 • e-postanızın Konu kısmına "100. Yıl Lokomotif Çocuk" ve yanına da Ad-Soyadınızı yazın.

Yayın Kuralları:

 • Dergide yayımlanacak eserlerin seçimi yayın kurulumuz tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Eserleriniz dergide ücretsiz olarak yayımlanacaktır.
 • Dergimizde yayımlanmak üzere gönderilen eserler yukarıda belirtilen temalarda olmalıdır.
 • Başvuru formunda istenen bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunu göndermeyenlerin çalışmaları dikkate alınmayacaktır.
 • Bir kısmı veya tamamı başka yerlerde yayımlanan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Büyüklerinizden yardım almadan, kendi özgün metinlerinizi ve resimlerinizi oluşturmanız, değerlendirmede aranan önemli bir ölçüttür.

Bütün katılımcılar için elektronik ortamda teşekkür belgesi düzenlenecek ve yarışmaya katılım gerçekleştirdikleri e-posta adresinden kendilerine iletilecektir.

Dergimize katkı sağlayan arkadaşlarımıza Müşavirliğimizin ilerleyen tarihlerde düzenleyeceği atölyelere katılımda öncelik verilecektir.

100. Yıl Lokomotif Çocuk Dergisinin, dijital olarak Müşavirliğimizin web sayfasında yayımlanması, içeriğinden bazı eserlerin seçilerek sosyal medya aracılığıyla paylaşılması, sınırlı sayıda baskısı gerçekleştirilerek çeşitli çocuk kütüphanelerine kazandırılması, Büyükelçiliğimize gelen misafirlerimize hediye edilmesi ve dergimize katkıda bulunan çocuklarımızla Müşavirliğimizin düzenleyeceği etkinliklerde bir araya gelinmesi öngörülmektedir. Katılımcılar bu koşulları kabul etmiş sayılacaklardır.

Saygıyla duyurulur.

 

12-10-2023

Dag Hammarskjölds Vag 20, 115 27 P.O.Box24105 10451 Stockholm Sweden - 00 46 8 450 99 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.